неділя, 10 лютого 2019 р.


7 клас.

Тема.Опора і рух. Види  скелету. Значення опорно-рухової системи.

Мета:розширити знання учнів про опорно-рухову систему тварин,дати порівняльну характеристику видам скелета;розглянути значення опорно-рухової системи в житті тварин;виховувати екологічну цілісну орієнтацію в плані взаємин людини і природного середовища.
Обладнання:підручники,малюнки,картки –завдання,презентації учнів.

Хід уроку
І.Організаційний етап.

Перевірка домашнього завдання.
Діти,для того ,щоб пригадати що ми  зараз вивчаємо на уроках біології ,нам необхідно з вами виконати вправу «Знийди зайве» ,вам пропонується набір термінів  з яких на вашу думку один є зайвий і пояснити чому.
1.кров,серце,судини,гемоглобін,нирки
2.зелені залози,сечовий міхурець,основи вусиків,павук
3.птахи,тазові нирки,сечівник,кишечник,сечовий міхур
4.зябра,стрічкоподібні нирки,риби,сечовий міхур
5.нирки,легені,сечоводи,клоака
6.серце,медуза,два кола кровообігу,артеріальна
Отже,ви пригадали,що ми вивчаємо різні системи усіх груп тварин,а яку ж систему ми вивчили на попередньому уроці (видільна).А для того ,щоб  перевірити ваші знання  з даної теми ми виконаємо наступне завдання на встановлення відповідності.


ІІІ.Актуалізація опорних знань

Установити відповідність між тваринами та притаманними їм органами виділення.

Тварини
Органи виділення
1дощовий черв’як
2метелик
3щука
4черепаха
Апротонефридії
Бметанефридії
Втулубові нирки
Гтазові нирки
Дмальпігієві судини

ІV Мотивація навчальної діяльності
Для того ,щоб дізнатися тему сьогоднішнього нашого уроку ,вам необхідно віднайти правильне твердження  ,яке знаходиться під певною буквою по вертикалі.,так ви зможете визначити основне поняття сьогоднішнього уроку.
Р         Усі одноклітинні тварини мають скоротливі вакуолі.
С         Мальпігієві судини — це трубчасті канальці, що є сліпими виростами кишечника.
У   Від кожної нирки ссавців відходить по два сечоводи, які відкриваються в сечовий міхур.
К   Амфібії мають тулубові нирки.
Е   У птахів відсутній сечовий міхур.
Х   Органи виділення комах — зелені залози.
Л   Органи виділення павуків — мальпігієві судини.
Е   Видільна система вперше з’являється у плоских червів.
В   У всіх членистоногих наявні однакові органи виділення.
Т   Кожна група тварин має свої особливості в будові видільної системи.

Світ живої природи перебуває у безперервному русі.Рухаються стада тварин,рухаються окремі організми,рухаються бактерії,найпростіші у краплі води.Рослини повертають свої листки до сонця.Способи руху за мільярди років пройшли довгий шлях еволюції,і саме на  сьогоднішньому уроці ми ознайомимось із опорно-руховими системами різними груп тварин.
V.Вивчення нового матеріалу
Опорно-рухова система
1.Скелет(конструкція,що підтримує тіло і зберігає його форму,захищає внутрішні органи)
2.Мускулатура(м’язи,що приєднуються до скелета і забезпечують різноманітні рухи тварин,як окремих органів,так і організму в цілому)
Типи скелета
1.Зовнішній(кутикула членистоногих,черепашка молюсків)
2.Внутрішній(хордові тварини)
Переваги зовнішнього скелета:міцність,прикріплення м’язів що забезпечують рух.
Недоліки:не росте разом з твариною,робить тварини беззахисною під час линяння.
Переваги внутрішнього скелета:росте разом з твариною,збільшує швидкість руху бо має різні групи м’язів.
Більш прогресивним є внутрішній скелет.
Яка ж будова опорно-рухової системи безхребетних варин.

1.Кишковопорожнинні.(шкірно-м’язові клітини)



2.Одноклітинні
-амеба протей(несправжні ніжки)
-інфузорія туфелька(війки)
-евглена (джгутик)




               



3.Кільчасті черви (шкірно-м’язовий мішок)


4.Членистоногі(річковий рак-5 пар ходильних ніг і хвостовий плавець);креветки(грудні і черевні кінцівки вкриті щетинками);жук турун (біг альні ноги);коники(стрибальна задня пара ніг);комахи(крила).

5.Молюски
А)черевоногі(нога)
Б)двостулкові(гребінець рухається клацаючи стулками мушлі)
В)головоногі(кальмари виштовхують воду з мантійної порожнини).
Діти,ви мали випереджальне завдання,працювали у 5 групах вивчаючи опорно-рухові системи хребетних тварин:риб,амфібій,рептилій,птахів,ссавців.(звіт груп)

Отже,опорно-рухова система виконує такі важливі функції:
Опорну(фіксація м’язів і внутрішніх органів)
Захисну(захист життєво важливих органів)
Рухова(забезпечення простих рухів.

VІ Узагальнення знань
(розв’язування кросвордів)

VІІ.Підсумок уроку.Домашнє завдання.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Збірник завдань з біології для 10 класу

Анотація до матеріалу Тестові завдання з біології для 10 класу складені за навчальною програмою для загальноосвітніх навчальних за...